LIVE: Uruguay-Saudiarabien i fotbolls-VM

avAyar Alarcon Klein

Laddar Matchöversikt

Följ matchen här.

Laddar Laguppställning
Laddar Matchlista

Uruguay-Saudiarabien i VM 2018 - tv-tider

Matchen sänds i TV4 klockan 16:30 och kommenteras av Åke Unger och Jon Persson.

Uruguay-Saudiarabien i VM 2018 - startelvor

Startelva Uruguay: Muslera - Varela, Godin, Gimenez, Caceres - Sanchez, Bentancur, Vecino, Rodriguez - Suarez, Cavani.

Startelva Saudiarabien: Alowais - Yasser, Osama, Ali, Alburayk - Salem, Taiseer, Otayf, Salman, Hatan - Fahad.

Uruguay

Plusbetyg:
FIFA-rankning: 14
Förbundskapten: Óscar Tabárez
Största stjärnorna: Edinson Cavani, Luiz Suárez, Matías Vecino.
Kommentar: Firma Cavani-Suarez har stor press på sig att leverera under VM. Anfallsstjärnorna hade inte marginalerna på sin sida i öppningsmatchen mot Egypten och det krävdes ett sent mål genom mittbacken José Gimenez för att sydamerikanerna skulle gå avgå med segern. Nu väntar ett Saudiarabien som måste vinna men som samtidigt bjöd på ett av VM-historiens svagaste insatser i premiärens 0–5 förlust mot Ryssland.

Saudiarabien

Plusbetyg:
FIFA-rankning: 67
Förbundskapten: Juan Antonio Pizzi
Största stjärnorna: Mohammed Al-Sahlawi, Fahad Al-Muwallad.
Kommentar: Inte sedan 1994 har Saudiarabien inte gått vidare från VM:s gruppspel. Efter fem mål i baken i premiären mot värdnationen Ryssland krävs nästan ett mirakel mot ett Urugay som inför VM tippades vinna gruppen. Håll koll på lagets offensiva vapen framåt, Fahad Al-Muwallad men framförallt på spjutspetsen Al-Sahlawi som gjort 28 mål på 38 matcher i landslagströjan.

Uruguays matcher i VM

Fredag 15 juni, 14:00: Egypten-Uruguay 0–1
Onsdag 20 juni, 17:00: Saudiarabien
Måndag 25 juni, 16:00: Ryssland

Saudiarabiens matcher i VM

Torsdag 14 juni, 17:00: Ryssland-Saudiarabien 5–0
Onsdag 20 juni, 17:00: Uruguay
Måndag 25 juni, 16:00: Egypten

Spelschema första omgången

14 juni: 17.00 A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva
15 juni: 14.00 A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg
15 juni: 17.00 B: Marocko–Iran, S:t Petersburg
15 juni: 20.00 B: Portugal–Spanien, Sotji
16 juni: 12.00 C: Frankrike–Australien, Kazan
16 juni: 15.00 D: Argentina–Island, Moskva
16 juni: 18.00 C: Peru–Danmark, Saransk
16 juni: 21.00 D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad
17 juni: 14.00 E: Costa Rica–Serbien, Samara
17 juni: 17.00 F: Tyskland–Mexiko, Moskva
17 juni: 20.00 E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don
18 juni: 14.00 F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod
18 juni: 17.00 G: Belgien–Panama, Sotji
18 juni: 20.00 G: Tunisien–England, Volgograd
19 juni: 14.00 H: Colombia–Japan, Saransk
19 juni: 17.00 H: Polen–Senegal, Moskva

Spelschema andra omgången

19 juni 20.00 A: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg
20 juni 14.00 B: Portugal-Marocko, Moskva
20 juni 17.00 A: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don
20 juni 20.00 B: Iran-Spanien, Kazan
21 juni 14.00 C: Danmark-Australien, Samara
21 juni 17.00 C: Frankrike-Peru, Jekaterinburg
21 juni 20.00 D: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod
22 juni 14.00 E: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg
22 juni 17.00 D: Nigeria-Island, Volgograd
22 juni 20.00 E: Serbien-Schweiz, Kaliningrad
23 juni 14.00 G: Belgien-Tunisien, Moskva
23 juni 17.00 F: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don
23 juni 20.00 F: Tyskland-Sverige, Sotji
24 juni 14.00 G: England-Panama, Nizjnij Novgorod
24 juni 17.00 H: Japan-Senegal, Jekaterinburg
24 juni 20.00 H: Polen-Colombia, Kazan

LÄS MER: Stor guide till VM – lag för lag
LÄS MER: Alla artiklar om fotbolls-VM
LÄS MER: VM i tv – så sänds matcherna
LÄS MER: Alla trupper – spelare för spelare
LÄS MER: Resultat i fotbolls-VM – live och tabeller

ARTIKELN HANDLAR OM