Allsvenskan 2018 – här är spelschema och tider

Foto: BILDBYRÅN
Så här gick det i fjol.
FOTBOLL

Det är dags för en ny säsong för de allsvenska lagen och alla supportrar landet runt.

Malmö FF är regerande mästare och har vunnit SM-guld fyra av de fem senaste åren. Nykomlingar är Brommapojkarna, Dalkurd och Trelleborgs FF.

Här är spelschemat och tiderna för allsvenskan 2018.

Tv-sändningarna för allsvenskan 2018

Allsvenskan sänds även i år främst på CMore Sport och CMore Fotboll. Utöver de linjära kanalerna sänds samtliga matcher i Allsvenskan även på cmore.se och i CMores app.

Datum och tider för omgångarna 12 till 30 är ännu inte fastställda, men uppdateras här så fort de släpps.

Spelschema Allsvenskan 2018

Omgång 1

1 april 15.00 Hammarby–IK Sirius 3–1

1 april 15.00 BK Häcken–Kalmar FF 1–0

1 april 17.30 Östersund–Djurgården 0–1

1 april 17.30 Trelleborgs FF–IFK Göteborg 1–3

2 april 15.00 IFK Norrköping–BP 2–1

2 april 15.00 AIK–Dalkurd 2–0

2 april 17.30 Gif Sundsvall–Örebro SK 0–0

2 april 17.30 IF Elfsborg–Malmö FF 1–2

Omgång 2

7 april 16.00 Örebro SK–IFK Norrköping 1–1

8 april 15.00 Kalmar FF–IF Elfsborg 1–0

8 april 15.00 Djurgården–Trelleborgs FF 1–1

8 april 17.30 IK Sirius–Gif Sundsvall (Flyttad till 3 juli)

8 april 17.30 Dalkurd–Östersund 3–0

9 april 19.00 Malmö FF–AIK 1–1

9 april 19.00 BP–BK Häcken 2–0

10 april 19.00 IFK Göteborg–Hammarby 1–2

Omgång 3

13 april 19.00 Gif Sundsvall–Malmö FF 2–2

13 april 19.00 Trelleborgs FF–Örebro SK 1–2

14 april 14.00 IF Elfsborg–IK Sirius 0–1

14 april 16.00 BK Häcken–Dalkurd 3–0

15 april 15.00 IFK Norrköping–Kalmar FF 3–1

15 april 15.00 AIK–Djurgården 2–0

15 april 17.30 Östersund–IFK Göteborg 2–1

16 april 19.00 Hammarby–BP 4–0

Omgång 4

17 april 19.00 Gif Sundsvall–Trelleborgs FF 1–0

18 april 19.00 IK Sirius–BK Häcken 0–0

18 april 19.00 Kalmar FF–Östersund 1–1

18 april 19.00 Djurgården–Malmö FF 3–0

18 april 19.00 Örebro SK–AIK 1–1

19 april 19.00 Hammarby–IFK Norrköping 2–1

19 april 19.00I FK Göteborg–Dalkurd 1–0

19 april 19.00 BP–IF Elfsborg 0–2

Omgång 5

21 april 16.00 Östersund–Örebro SK 0–2

22 april 15.00 Dalkurd–Gif Sundsvall 2–2

22 april 15.00 BK Häcken–Hammarby 2–2

22 april 17.30 AIK–IFK Göteborg 2–0

22 april 17.30 Trelleborgs FF–Kalmar FF 0–1

23 april 19.00 IF Elfsborg–Djurgården 2–2

23 april 19.00 IFK Norrköping–IK Sirius 1–0

23 april 19.00 Malmö FF–BP 3–1

Omgång 6

27 april 19.00 AIK–IK Sirius 2–0

28 april 16.00 IFK Göteborg–BK Häcken 2–1

29 april 15.00 Gif Sundsvall–IF Elfsborg 2–1

29 april 15.00 Djurgården–Hammarby 1–2

29 april 17.30 IFK Norrköping–Trelleborgs FF 1–2

29 april 17.30 Kalmar FF–Malmö FF 3–0

30 april 16.00 BP–Östersund 0–4

30 april 18.00 Örebro SK–Dalkurd 3–2

Omgång 7

5 maj 14.00 Hammarby–Gif Sundsvall 4–3

5 maj 16.00 Östersund–IFK Norrköping 0–2

6 maj 15.00 BP–Djurgården 1–0

6 maj 15.00 Dalkurd–Kalmar FF 1–2

6 maj 17.30 IF Elfsborg–AIK 0–0

6 maj 17.30 Trelleborgs FF–BK Häcken 0–3

7 maj 19.00 IK Sirius–Örebro SK 2–4

7 maj 19.00 Malmö FF–IFK Göteborg 1–2

Omgång 8

12 maj 16.00 Djurgården–Dalkurd 1–0

12 maj 18.00 Gif Sundsvall–BP 3–0

13 maj 15.00 IFK Göteborg–IFK Norrköping 0–2

13 maj 17.30 Örebro SK–Hammarby 1–2

13 maj 17.30 Trelleborgs FF–Malmö FF 1–0

14 maj 19.00 BK Häcken–IF Elfsborg 5–0

14 maj 19.00 Kalmar FF–IK Sirius 1–0

14 maj 19.00 AIK–Östersund 1–1

Omgång 9

17 maj 19.00 Djurgården–Örebro SK 2–0

18 maj 19.00 BP–Kalmar FF 2–1

19 maj 16.00 IK Sirius–Trelleborgs FF 1–1

19 maj 16.00 Gif Sundsvall–Östersund 2–3

19 maj 18.00 IFK Norrköping–Dalkurd 4–2

20 maj 15.00 Hammarby–AIK 0–1

20 maj 17.30 Malmö FF–BK Häcken 2–0

21 maj 19.00 IF Elfsborg–IFK Göteborg 1–1

Omgång 10

16 maj 19.00 Hammarby–Malmö FF 0–1

22 maj 19.00 Örebro SK–Kalmar FF 2–1

23 maj 19.00 IFK Norrköping–Gif Sundsvall 1–0

23 maj 19.00 BK Häcken–AIK 1–1

23 maj 19.00 Östersund–IK Sirius 5–2

24 maj 19.00 Trelleborgs FF–BP 2–1

24 maj 19.00 IFK Göteborg–Djurgården 1–3

24 maj 19.00 Dalkurd–IF Elfsborg 1–4

Omgång 11

26 maj 16.00 AIK–IFK Norrköping 3–3

26 maj 18.00 Östersund–BK Häcken 2–0

27 maj 15.00 Gif Sundsvall–IFK Göteborg 2–0

27 maj 15.00 Malmö FF–Dalkurd 1–1

27 maj 15.00 Kalmar FF–Hammarby 1–1

27 maj 17.30 IK Sirius–Djurgården 1–5

27 maj 17.30 IF Elfsborg–Trelleborgs FF 2–1

27 maj 17.30 BP–Örebro SK 0–0


Allsvenskan tar uppehåll under VM.


De har gjort flest säsonger i Allsvenskan 00:22

Omgång 12

7 juli 16.00 IK Sirius–Malmö FF 0–4

7 juli 18.00 BK Häcken–GIF Sundsvall

7 juli 18.00 Trelleborgs FF–AIK

7 juli 18.00 Dalkurd–BP

8 juli 15.00 IFK Göteborg–KalmarFF

8 juli 17.30 Djurgården–IFK Norrköping

8 juli 17.30 Örebro–IF Elfsborg

9 juli 19.00 Hammarby–Östersund

Omgång 13

14 juli 14.00 IFK Göteborg–Örebro SK

14 juli 18.00 Malmö FF–Östersund

14 juli 18.00 Dalkurd–Trelleborgs FF

15 juli 14.00 Gif Sundsvall–AIK

15 juli 14.00 IFK Norrköping–BK Häcken

15 juli 14.00 Kalmar FF–Djurgården

15 juli 14.00 BP–IK Sirius

16 juli 19.00 IF Elfsborg–Hammarby

Omgång 14

21 juli 16.00 Örebro SK–Malmö FF

21 juli 16.00 Östersund–Trelleborgs FF

21 juli 18.00 Kalmar FF–Gif Sundsvall

22 juli 15.00 AIK–BP

22 juli 15.00 Djurgården–BK Häcken

22 juli 17.30 IK Sirius–IFK Göteborg

23 juli 19.00 Hammarby–Dalkurd

23 juli 19.00 IFK Norrköping–IF Elfsborg

Omgång 15

28 juli 16.00 FK Göteborg–BP

28 juli 16.00 Östersund–IF Elfsborg

28 juli 18.00 Malmö FF–IFK Norrköping

28 juli 18.00 Dalkurd–IK Sirius

29 juli 15.00 Djurgården–Gif Sundsvall

29 juli 15.00 AIK–Kalmar FF

29 juli 17.30 BK Häcken–Örebro SK

30 juli 19.00 Trelleborgs FF–Hammarby

Omgång 16

2 maj* 19.00 IK Sirius–AIK

3 maj* 19.00 Malmö FF–Djurgården

4 augusti 16.00 Kalmar FF–IFK Göteborg

5 augusti 15.00 Hammarby–Trelleborgs FF

5 augusti 15.00 BP–Dalkurd

5 augusti 17.30 Örebro SK–BK Häcken

6 augusti 19.00 IF Elfsborg–Östersund

6 augusti 19.00 Gif Sundsvall–IFK Norrköping

*Matcherna spelas i maj på grund av att AIK, Djurgården och Malmö FF ska delta i Europaspel.

Nykomlingar i Allsvenskan på 2010-talet – så gick det 00:32

Omgång 17

10 augusti 19.00 IFK Göteborg–IK Sirius

11 augusti 16.00 Dalkurd–Malmö FF

11 augusti 18.00 Örebro SK–BP

12 augusti 15.00 Östersund–Kalmar FF

12 augusti 15.00 BK Häcken–Djurgården

12 augusti 17.30 AIK–IF Elfsborg

13 augusti 19.00 IFK Norrköping–Hammarby

13 augusti 19.00 Trelleborgs FF–Gif Sundsvall

Omgång 18

17 augusti 19.00 IK Sirius–Dalkurd

18 augusti 16.00 Malmö FF–Trelleborgs FF

19 augusti 15.00 Gif Sundsvall–BK Häcken

19 augusti 15.00 IF Elfsborg–IFK Norrköping

19 augusti 17.30 Djurgården–Kalmar FF

19 augusti 17.30 BP–AIK

20 augusti 19.00 Hammarby–Örebro SK

20 augusti 19.00 IFK Göteborg–Östersund

Omgång 19

25 augusti 16.00 Malmö FF–IK Sirius

26 augusti 15.00 BK Häcken–BP

26 augusti 15.00 Östersund–Gif Sundsvall

26 augusti 17.30 AIK–Trelleborgs FF

26 augusti 17.30 Djurgården–IF Elfsborg

27 augusti 19.00 Dalkurd–Hammarby

27 augusti 19.00 IFK Norrköping–IFK Göteborg

27 augusti 19.00 Kalmar FF–Örebro SK

Omgång 20, 2 september

Hammarby–Djurgården

Gif Sundsvall–IK Sirius

IF Elfsborg–Kalmar FF

AIK–BK Häcken

Örebro SK–Östersund

Trelleborgs FF–IFK Norrköping

BP–Malmö FF

Dalkurd–IFK Göteborg

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 21, 16 september

IK Sirius–Hammarby

IFK Norrköping–AIK

BK Häcken–Trelleborgs FF

IFK Göteborg–IF Elfsborg

Kalmar FF–Dalkurd

Djurgården–BP

Örebro SK–Gif Sundsvall

Östersund–Malmö FF

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 22, 23 september

IK Sirius–Östersund

BK Häcken–IFK Göteborg

IF Elfsborg–Örebro SK

Malmö FF–Kalmar FF

AIK–Hammarby

Trelleborgs FF–Djurgården

BP–Gif Sundsvall

Dalkurd–IFK Norrköping

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 23, 26 september

Hammarby–IF Elfsborg

Gif Sundsvall–Djurgården

IFK Norrköping–Malmö FF

IFK Göteborg–AIK

Kalmar FF–BK Häcken

Örebro SK–IK Sirius

Östersund–BP

Trelleborgs FF–Dalkurd

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 24, 30 september

Dalkurd–AIK

IK Sirius–IFK Norrköping

Hammarby–IFK Göteborg

IF Elfsborg–BK Häcken

Malmö FF–Gif Sundsvall

Kalmar FF–BP

Djurgården–Östersund

Örebro SK–Trelleborgs FF

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 25, 7 oktober

IFK Norrköping–Djurgården

IK Sirius–IF Elfsborg

Gif Sundsvall–Kalmar FF

BK Häcken–Malmö FF

IFK Göteborg–Trelleborgs FF

AIK–Örebro SK

Östersund–Dalkurd

BP–Hammarby

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 26, 21 oktober

Malmö FF–Hammarby

BK Häcken–Östersund

IF Elfsborg–Gif Sundsvall

Kalmar FF–IFK Norrköping

Djurgården–AIK

Trelleborgs FF–IK Sirius

BP–IFK Göteborg

Dalkurd–Örebro SK

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 27, 28 oktober

AIK–Malmö FF

IK Sirius–BP

Hammarby–Kalmar FF

IFK Norrköping–Östersund

IFK Göteborg–Gif Sundsvall

Örebro SK–Djurgården

Trelleborgs FF–IF Elfsborg

Dalkurd–BK Häcken

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 28, 31 oktober

Gif Sundsvall–Hammarby

BK Häcken–IK Sirius

IF Elfsborg–Dalkurd

Malmö FF–Örebro SK

Kalmar FF–Trelleborgs FF

Djurgården–IFK Göteborg

Östersund–AIK

BP–IFK Norrköping

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 29, 4 november

Dalkurd–Djurgården

IK Sirius–Kalmar FF

Hammarby–BK Häcken

IFK Norrköping–Örebro SK

IFK Göteborg–Malmö FF

IF Elfsborg–BP

AIK–Gif Sundsvall

Trelleborgs FF–Östersund

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Omgång 30, 11 november

Gif Sundsvall–Dalkurd

BK Häcken–IFK Norrköping

Malmö FF–IF Elfsborg

Kalmar FF–AIK

Djurgården–IK Sirius

Örebro SK–IFK Göteborg

Östersund–Hammarby

BP–Trelleborgs FF

  • Preliminära datum – exakta tider tillkommer.

Spelschema Allsvenskan 2018 00:20
ARTIKELN HANDLAR OM